מסחר לישראלים בזול

כריית ביטקוין

אחרי שהבנו מה הוא ביטקוין ואיך הוא עובד, מעניין איך אפשר לייצר אחד כזה משלנו.

 

במערכות כספים מסורתיות, ממשלות פשוט מדפיסות יותר כסף כאשר הן צריכות אבל הביטקויין הוא כסף לא מודפס בכלל - הוא וירטואלי. מחשבים ברחבי העולם 'כורים'  מטבעות על ידי כך שהם מתחרים במחשבים אחרים בפתרון נוסחאות ומשוואת מתמטיות.


כיצד מתרחשת הכרייה?


אנשים שולחים מטבעות ביטקויין אחד לשני ברשת הביטקויין כל הזמן, אבל אם מישהו לא שומר תיעוד של כל העסקאות שנעשו, אף אחד לא יוכל לעקוב אחר מי שילם מה. רשת הביטקויין אוספת את כל העסקאות שבוצעו במהלך תקופה שנקבעה לרשימה, הנקראת בלוק. זהו התפקיד של הכורים - לאשר את העסקאות, ולכתוב אותם לתוך ספר ראשי (הנקרא Blockchain).

 

איך זה עובד?


המתעד הראשי הוא בעצם ספר ראשי. הספר הזה הוא בעצם רשימה ארוכה של בלוקים, המכונה "בלוקצ'יין" (מילולית: שרשרת בלוקים, באנגלית: Blockchain).

הבלוקצ'יין בעצם חוקר כל עסקה שנעשתה בין כל כתובות הביטקויין, בכל נקודה ברשת. בכל פעם שנוצר בלוק חדש של עסקאות, בלוקצ'יין חדש נוסף. זאת בעצם רשימה ארוכה מאוד של כל העסקאות שהתרחשו אי פעם על רשת הביטקויין. העתק של הבלוק ניתן לכל מי שמשתתף בפעולת הכרייה ובכך האנשים יודעים מה קורה ומה משתנה.

 

הספר הראשי הזה צריך מחויב להיות בטוח.  איך אנחנו יכולים להיות בטוחים כי ה-Blockchain נשאר שלם והוא אף פעם לא משקר או נפגע?- זה המקום שבו הכורים נכנסים.
כאשר נוצר בלוק של עסקאות, הכורים שמים אותו ברשת. הם לוקחים את המידע מהבלוק, וכותבים אותו או עליו נוסחה מתמטית, הופכים אותו למשהו אחר. ה"משהו האחר" קצר בהרבה. זהו רצף אקראי לכאורה של אותיות ומספרים המכונה hash. ה-hash מאוחסן יחד עם הבלוק, בסופו של ה-blockchain.

 

להאש יש כמה מאפיינים מעניינים. קל לייצר אותו מאוסף של נתונים, כמו בלוק של ביטקויין, אבל זה כמעט בלתי אפשרי להבין מה אומרים הנתונים רק על ידי הסתכלות על ההאש. קל מאוד לייצר האש מתוך כמות גדולה של נתונים וכל האש הוא ייחודי. אם ישתנה רק תו אחד בבלוק של הביטקויין, ה-hash שלו ישתנה לחלוטין.

 

הכורים לא רק משתמשים בעסקאות בבלוק כדי ליצור האש, הם משתמשים גם בחלקים אחרים של נתונים. אחד מהנתונים האלה הוא האש האחרון מתוך הבלוק.
בגלל שכל בלוק של האש מיוצר באמצעות האש של הבלוק לפני כן, זה הופך להיות גרסה דיגיטלית של חותם. היא מאשרת כי בלוק זה - וכל בלוק אחרי זה - הם לגיטימיים.

 

אם ניסינו לזייף עסקה על ידי שינוי בלוק שכבר נשמר בהאש, ההאש הזה ישתנה. אם מישהו בדק את האותנטיות של הבלוק הזה על ידי הפעלת הפונקציה hashing, הוא יגלה כי ההאש היה שונה מזה שכבר מאוחסן יחד עם הבלוק הזה בבלוקצ'יין. הבלוק ייראה מיד כזיוף.

בגלל שההאש של כל בלוק משמש כדי לעזור לייצר את ההאש של הבלוק הבא בשרשרת, לחבל בבלוק יהפוך את הבלוק הבא של ההאש לטעות. זה ימשיך כל הדרך לאורך הרשת.

 

מתחרים על מטבעות


כולם מתחרים אחד עם השני כדי לכרות בלוקים של ביטקויין באמצעות תוכנה שנכתבה במיוחד בשביל כריית בלוקים. בכל פעם שמישהו יוצר בהצלחה האש, הוא מקבלים פרס של 25 מטבעות ביטקויין וה-blockchain מתעדכן וכל אחד ברשת שומע על זה. זה התמריץ לשמור על כרייה, ולשמור על העסקאות עובדות.

 

הבעיה היא שזה קל מאוד לייצר האשים מאוסף של נתונים. מחשבים חזקים הם הדרך ליצור זאת. רשת הביטקויין צריכה לעשות חיים יותר קשים, אחרת כולם היו עושים את זאת ומצליחים ליצור מאות בלוקים בכל שנייה, דבר שהיה גורם לכל מטבעות הביטקויין להיות נגישים לכולם בתוך כמה דקות, בגלל  זה יש דרישה להוכחה של דרך ושל תהליך בכדי לקבל אישור מה שגורם לקצת קושי בכל העניין הזה.

 

פרוטוקול הביטקויין לא יקבל את ההאש הישן, הוא ידרוש שההאש של הבלוק צריך להיראות בצורה מסוימת; זה חייב להיות מספר מסוים של אפסים בהתחלה. אין שום דרך לדעת איך ההאש ייראה לפני שהוא מיוצר וברגע שאנו כוללים בו פיסת נתונים חדשה בתערובת, ההאש יהיה שונה לחלוטין.

הכורים אינם אמורים להתערב בנתוני העסקה בבלוק אך עליהם לשנות את הנתונים שבהם הם משתמשים כדי ליצור האשים שונים. הם עושים זאת באמצעות עוד פיסת מידע אקראית הנקראת ‘nonce’. השימוש שלו בשילוב עם נתוני העסקה יוצר האש. אם האש אינו מתאים לתבנית הנדרשת, ה- ‘nonce’ השתנה וכל הניסיון שוב התפקשש. זה יכול לקחת ניסיונות רבים למצוא nonce עובד וכל הכורים ברשת מנסים לעשות את זה באותו הזמן, זאת בעצם הדרך של הכורים להרוויח ביטקויין משלהם.

עדין רוצים להתעסק בחציבה של ביטקוין? עדיף שתקראו על בריכות כרייה ועל כריית ענן.

מסחר בביטקוין בישראל

  כתבות בנושא

קניה של ביטקוין באשראי
מסחר בביטקוין