איך ואיפה לאחסן את מטבעות הביטקוין?

אחרי שהבנו מה הוא ביטקוין ולמה להשתמש בו אנחנו צריכים לדעת גם איפה לשים אותו נכון?

ארנקי הביטקוין הם בעצם המפתח הפרטי שאדם צריך כדי לגשת לכתובת ביטקוין מסוימת ולהשתמש בה.

יש המון סוגים וצורות של מכשירים, הכל תלוי בדרישה של הלקוח, היום ניתן אפילו להדפיס נייר עם קוד שהוא בעצם ארנק ביטקוין, מבלי בכלל לחבר שום דבר לחשמל או לרשת. החלק הכי חשוב בארנק וירטואלי ודיגיטלי זה האבטחה שלו, רצוי מאוד לאבטח אותו בצורה הכי טובה שניתן, כמו כספת.

 

הביטקוין הוא נכון להיות המטבע המקביל לשקלים או למזומן, ניתן לסחור בו ביום יום, לקנות בו חפצים באינטרנט או בחנויות פיזיות. המון מדינות בעולם מתחילות להכיר במטבע הזה כמטבע אמין וקביל.

אנחנו כבר יודעים איך הביטקוין מיוצר ואיך הוא עובד אבל מה שמעניין כרגע זה איך מאחסנים את המטבעות הווירטואליים הללו.

כסף נזיל ומזומן אנחנו שמים בארנק בדרך כלל, ככה זה עובד גם עם הביטקוין, רק שזה ארנק דיגיטלי.

 

ליתר דיוק, לא ניתן לאחסן ביטקוין איפה שהוא ברשת או בעולם, מה שכן ניתן לאחסן זה את המפתח הדיגיטלי (שהוא כמובן מאובטח) והוא משמש גישה וירטואלית לכתובת ביטקוין מסוימת ומידע זה מאוחסן בארנק הדיגיטלי.

ישנם כ-5 סוגים שונים של ארנקי ביטקוין : ארנק desktop, mobile, web, נייר וכונן.

כתבות בנושא     

ארנק ביטקוין
ארנק ביטקוין

ארנק Desktop

אם כבר התקנתם את מערכת הביטקוין המקורית (Bitcoin Core) אז כבר קיים ארנק דיגיטאלי פעיל.

התוכנה הזאת לא רק יודעת לעשות העברות ברשת אלא גם מאפשרת ליצור כתובות ביטקוין חדשות לשליחה וקבלה של המטבעות הווירטואליים וגם לאחסן את המפתח הפרטי שלכם.

ישנם בנוסף ארנקים ל-Desktop שמיועדים למערכות הפעלה שונות כמו Mac ו Lunix .

ארנק Hive היא מערכת מאוד מיוחדת שמשמשת גם כחנות בתור אפליקציה וגם נותנת שירותי ביטקוין.

ארנק DarkWallet הוא בעצם תוסף לדפדפן שנועד לעשות מיקס בין עסקאות ביטקוין כדי שלא יהיה ניתן אי פעם לעקוב או לאתר אותן, שומר על פרטיות מוחלטת.


ארנקי Mobile

ארנקי Desktop הם טובים, אבל הם לא מאוד שימושיים אם אנחנו בחוץ ברחוב ורוצים לשלם בביטקוין על משהו בחנות פיזית. זה המקום שבו הארנק הנייד מגיע כשימושי - הוא פועל כאפליקציה בטלפון. הארנק בעצם מאחסן את המפתח הווירטואלי לחשבון ביטקוין מסוים וככה נותן לנו גישה להשתמש במטבעות הווירטואליים.


במקרים מסוימים, ארנקי ביטקוין אפילו יוכלו לנצל את התכונה של הטלפון הסלולרי ליד שדה תקשורת (NFC), המאפשר לקרב את הטלפון לטלפון אחר ולשלם מבלי לעשות שום תהליך של חשיפת מידע או כל דבר אחר שיכול לקחת יותר משניה.


הטלפונים הניידים האלה מבצעים זאת לעתים קרובות באמצעות אימות תשלומים פשוט (SPV). הם מורידים חלק קטן מאוד של Blockchain, מסתמכים על מידע שכבר קיים ברשת הביטקוין כדי לאמת את העסקה.
דוגמאות לארנקי ביטקוין נידיים: Mycelium, Xapo
ישנם גם סוגים אחרים של ארנקים שניתן להשתמש בהם בנייד, כגון ארנק המבוסס על דפדפן CoinPunk, ארנק יוצא דופן נוסף הוא ארנק Agis Bitcoin, התומך ב- Android smartwatches.


ארנקים באינטרנט


ארנקים מבוססי אינטרנט מאחסנים את המפתחות הדיגיטליים. כמה שירותים כאלה זמינים נכון להיום וחלקם מקשרים בין ארנקים ניידים ושולחניים, הם משכפלים את כתובת הביטקוין בין מכשירים שונים בבעלות אדם זהה.

יתרון אחד של ארנקים מבוססי אינטרנט הוא שניתן לגשת אליהם מכל מקום, ללא תלות באיזה מכשיר משתמשים. עם זאת, יש להם גם חסרון אחד גדול: אלא אם הם אכן הם מיושמים נכון, הם יכולים לשים את הארגון או הרשת שאחראית על המפתחות הדיגיטליים הללו בשליטה שלהם ולגנוב מטבעות וירטואליים מחשבונות.


Blockchain

זהו ארנק דיגיטלי מאוד פופולרי שמציע גם ארנק היברידי, מה שבעצם מאפשר לנו להצפין את הכתובות שלנו לפני שליחה לשרתים אחרים (ההצפנה מתבצעת בדפדפן).

BTC

אחד ארנקי הביטקוין הראשונים בשוק, פופלורי מאוד לאמריקה אבל ניתן לשימוש גם לישראלים.

Exodus

אחד הארנקים היותר מאובטחים שיש, מצויין לטלפון ותומך בהמון מטבעות.

Bitcoin.com

ארנק נהדר לטלפון נייד, מבטוח בצורה מצויינת.

ארנקי נייר


אחת האפשרויות הפופולריות ביותר והזולה ביותר לשמור על מטבעות הביטקוין שלנו נקראת ארנק נייר. ישנם מספר אתרים המציעים שירותי ביטקוין עם ארנקי נייר. הם יפיקו כתובת ביטקוין בשביל הלקוח וייצרו תמונה המכילה שני קודי QR: קוד אחד מכיל בתוכו כתובת ציבורית שבה ניתן להשתמש כדי לקבל ביטקוין, קוד שני הוא המפתח הפרטי, שבו ניתן להשתמש כדי להוציא מטבעות ביטקוין המאוחסנים בכתובת זו.

 

היתרון של ארנק נייר הוא שהמפתחות הפרטיים הדיגיטליים לא מאוחסנים דיגיטלית בשום מקום, ולכן הם לא כפופים להתקפות סייבר סטנדרטיות או כשלים בחומרה.
כדי ללמוד עוד על יצירת ארנק נייר, הכנו מדריך בנושא.

 

האם ארנקי הביטקוין בטוחים?


תלוי איך ובמי שמנהל אותם. המפתחות הפרטיים המאוחסנים בארנק הם הדרך היחידה לגשת לנתוני העסקה המאוחסנים בכתובת ביטקוין מסוימת. אם אדם מאבד אותם, הוא מאבד את מטבעות הביטקוין שלו.


האם ארנקי הביטקוין אנונימים?


מצד אחד, הביטקוין הוא אנונימי לחלוטין. מצד שני, הוא שקוף לחלוטין ויכול להיות מאותר.
בגלל המצב הנתון המון חברות טכנולוגיה עובדות היום על דרכים לשפר את אופן השימוש האנונימי בביטקוין ומהר מאוד יגיעו לפתרון שהמטבע והסחר יהיו חסויים לחלוטין.

כיצד ניתן לאבטח את ארנק הביטקוין שלי?


מספר דרכים לאבטח את ארנק הביטקוין:

1. הצפינו אותו

אחת הדרכים להגן על הארנק הדיגיטלי שלנו מפני האקרים ופורצים היא להצפין אותו עם סיסמאות חזקות, זה אומנם מונע מפורצים חובבנים אבל האקר מיומן או קבוצה שלהם יכולים לנסות לפרוץ לארנק, ובשל כך אנו נרצה להצפין את הארנק כמו שצריך.

כמו כן, אם המחשב שלכם נפגע או נגוע בכל מיני וירוסים, בשליטה מרחוק ניתן לברר מה הסיסמא שלכם לארנק ולרוקן אותו ממטבעות הביטקוין שלכם או מכל מטבעות וירטואלים אחרים.

 

2. גיבוי

אם אנו מאחסנים את כל מטבעות הביטקוין שלנו בארנק אחד ולא עושים גיבוי, הוא יכול להיפגע וכל המטבעות ייעלמו. יש צורך לעשות גיבוי למפתחות הדיגיטליים שלנו, גיבוי שלם ולא חלקי. ( כאשר מדובר בארנק חומרה כמו כונן )


3. הורדה מהרשת

ישנם אנשים שזה לא הטיפוס שלהם לאחסן מטבעות ביטקוין ברשת מחשש כי הם עלולים להיגנב על ידי האקרים. יש אפשרות אחרת: "אחסון קר". ארנקי אחסון קר מאחסנים מפתחות פרטיים של ביטקוין במצב שהוא לא אונליין, כך שהם לא יכולים להיגנב על ידי מישהו אחר באינטרנט.
 

הרעיון עצמו הוא מצויין, שימוש באיחסון קר שהוא לא אונליין. ניתן לאחסן שם את כל המטבעות הוירטולים(לא רק ביטקוין) וכל פעם לקחת חלק קטן ולהעבירו לרשת.

כבר מוכנים להתחיל להשקיע ולקנות ביטקוין?

  כתבות בנושא

קניה של ביטקוין באשראי
מסחר בביטקוין