מסחר לישראלים בזול
מערכת הלוקציין

מה ההבדל בין בלוקצ'יין לממסד נתונים (DataBase)

כפי שצוין במדריך שלנו "מה היא טכנולוגית הBlockchain?", ההבדל בין מסד נתונים מסורתי ל-Blockchain מתחיל בארכיטקטורה ומסתיים באיך הטכנולוגיות מתוזמנות.

מסד נתונים הפועל על World Wide Web הוא בדרך כלל באמצעות ארכיטקטורת רשת שרת-הלקוח.

כתבות בנושא     

כתבות בנושא     

ההבדל בין בלוקיין לממסד נתונים

שליטה מבוזרת


מערכת ה-Blockcahin מאפשרת לצדדים שונים שאינם סומכים אחד על השני לשתף מידע ללא צורך מנהל מרכזי. עסקאות מעובדות על ידי רשת של משתמשים פועלים כמנגנון קונצנזוס, כך שכולם יוצרים את אותה מערכת משותפת של הרשומה בו זמנית.

 

השווי של הבקרה המבוזרת הוא בכך שהוא מבטל את הסיכונים של שליטה מרכזית. עם מסד נתונים מרכזי כל אחד עם גישה מספקת למערכת יכול להרוס או להשחית את הנתונים הקיימים, דבר זה גורם למשתמשים להיות תלויים במנהלים של אותה מערכת.

 

רוב המנהלים עבדו קשה להגיע למקום בו את מנהלים את אותן מערכות, ניתן להסיק מכך שהם אמינים - בדרך כלל. כמו כן, בדרך כלל כסף של אנשים לא נגנב על ידי הבנקים, שהם בעצם גוף פרטי שמחזיק בהמון כסף של אנשים אחרים ונותן סמכות למנהלים לתפעל מחלקות וחשבונות.

 

הבנק צריך להוציא מיליארדי דולרים בשביל לאפשר שמירה על מאגרים מרכזיים מפריצות על ידי האקרים או כל אדם אחר שעשוי לרצות להרוויח מאובדן של אחרים. אם המנהלים המרכזיים שאנחנו סומכים עליהם לא ישמרו על סודיות המידע שלנו - נכשלנו.

 

ביצועים


בעוד בעזרת ה-Blockchains ניתן להשתמש במערכות כרשומה מושלמת וגם כמו פלטפורמות עסקה, הם נחשבים איטיים כמו מסדי נתונים בהשוואה למה שאפשרי להשיג עבור טכנולוגיית העסקה הדיגיטלית שאנו רואים היום עם ויזה ו- PayPal.

אמנם היו ויהיו שיפורים בביצועים, האופי של טכנולוגית ה-Blockchain דורש להקריב קצת מהירות. רשתות מבוזרות בטכנולוגיית ה-Blockchain אינן משתפות כוח עיבוד, הן משרתות את הרשת באופן עצמאי ואז משוות את התוצאות של עבודתם עם שאר הרשת עד שיש הסכמה שמשהו קרה.

 

לעומת זאת, מאגרי מידע מרכזיים קיימים כבר עשרות שנים והראו את הביצועים שלהם גדלים בקצב מהיר עם נוסחה שהגיעה להגדרת החדשנות בעידן הדיגיטלי: חוק מור (Moore’s Law).

 

סודיות


הביטקוין הוא מסד נתונים לא מבוקר, לא מבוקר לקריאה. כלומר, כל אחד יכול לכתוב בלוק חדש לתוך הרשת, וכל אחד יכול לקרוא בלוק בשרשרת.

 

Blockchain כמו מסד נתונים מרכזי, מאפשר לכתוב בשליטה ובקרה. כלומר, ניתן להגדיר רשת או פרוטוקול רק על ידי המשתתפים הרשאים(מנהלים) שהם בעצם היחידים שיכולים לכתוב או לקרוא את מסד הנתונים הזה.

 

אבל, אם סודיות היא המטרה היחידה והאמון הוא לא בעיה, מסדי נתונים עדיפים על Blockchain.

הסתרת מידע בתוך מערכת ה-Blockchain דורשת הרבה קריפטוגרפיה ועבודה. אין דרך יותר יעילה  מאשר פשוט להסתיר את הנתונים לחלוטין במסד נתונים פרטי שאפילו לא צריך קישוריות לרשת.

משתמש (לקוח) עם הרשאות המשויכות לחשבון שלו יכול לשנות רשומות המאוחסנות בשרת מרכזי על ידי שינוי "עותק ראשי". כאשר משתמש ניגש לממסד נתונים באמצעות המחשב שלו הוא יקבל את הגירסה המעודכנת של ממסד הנתונים. השליטה במסד הנתונים היא על ידי מנהלי מערכת המאפשרת לגישה ולהגדרות הרשאה להיות סמכות ומרכזית.

 

Blockchain לא עובד באותה תצורה.

עבור מסד נתונים של הבלוקצ'יין, כל משתתף מתחזק ומחשב ומחדש ערכים חדשים למסד הנתונים. כל הצמתים פועלים יחד כדי להבטיח שהם כולם מגיעים לאותן המסקנות ומספקים אבטחה מובנית עבור הרשת.

 

מערכת ה-Blockcahin בנויה במיוחד בשביל לתעד את הרשומות הללו לעומת ממסד נתונים שלא בדיוק מתאים לתיעודים האלו אלא לדברים אחרים לגמרי.

  כתבות בנושא

מסחר בביטקוין
קניה של ביטקוין באשראי