כתבות בנושא

קניה של ביטקוין באשראי

האם הביטקוין חוקי?

אחרי שהבנו מה הוא ביטקוין איך הוא עובד ומה השימושים שלו אנחנו צריכים להבין האם הוא חוקי.

מערכת הביטקוין מעניינת את רשויות אכיפת החוק, רשויות המס ואת הרגולטורים החוקיים. כולם מנסים להבין איך המטבעות הווירטואליים מתאימים או יתאימו למסגרות הקיימות. החוקיות של תנועות במטבע הביטקוין תהיה תלויה בנו, באיפה אנחנו גרים ואיפה אנחנו סוחרים (פר מדינה).

מערכת הביטקוין הוכיחה את עצמה כבעיה שנויה במחלוקת לגבי הרגולטורים ואכיפת החוק, שני הגופים הללו התמקדו במטבע הדיגיטלי ובניסיון לשלוט בשימושים בו. אנחנו עדיין בשלב מוקדם של המשחק ורשויות משפטיות רבות עדיין נאבקות כדי להבין את המטבעות הווירטואליים, שלא לדבר על לחוקק חוקים סביבם. בתוך כל חוסר הוודאות הזו, אחת השאלות הבולטת ביותר היא: האם הביטקוין חוקי?

התשובה היא, כן. תלוי מה אנחנו עושים איתו.

 

מה הן הדאגות לגבי הביטקוין?

סוכנויות ממשלתיות חוששות יותר ויותר לגבי ההשלכות של הביטקוין, שכן יש לו את היכולת לשמש באופן אנונימי ולכן הוא דרך פוטנציאלית ויעילה עבור הלבנת הון.

כבר באפריל 2012, פרסם ה- FBI מסמך המדגיש את החששות סביב הביטקוין תוך הבחנה בינו לבין מטבעות דיגיטליים מרכזיים כגון eGold ו- WebMoney. ה-FBI הביע חשש כי בעוד הברוקרים וסוכניות המט"ח בארצות הברית מוסדרים ועובדים תחת פיקוח, שירותי הביטקוין לא יכולים לעבוד באותה הצורה והם יכולים להיות מקלט עבור עבריינים שרוצים להלבין הון.


ביטקוין היה הצורה היחידה של המטבע המקובל על "דרך המשי", שוק אנונימי שהיה נגיש רק דרך רשת הגלישה האנונימית TOR אשר נסגר על ידי ה- FBI באוקטובר 2013. Silk Road היה הראשון שהצליח למכור מוצרים שאינם חוקיים (סמים למשל) במדינות רבות. מקרה זה הניע את הסנטור האמריקאי צ'רלס שומר לסגור את האתר, כמו כן הוא קישר את כל המקרה ישירות למטבע הביטקוין שאותו כינה "מטבע פונדקאי".

 

מי אחראי על הרגולציה(פיקוח)?


הרגולטורים ישתנו בכל מדינה אבל בגדול הם עובדים תחת אותה שיטה ואותו המחיר.

 

ישראל

רשות המסים הישראלית נראתה כאילו היא שוקלת לעשות מס על הביטקוין, אך לא נמסרו עוד הצהרות בעת כתיבת שורות אלה. בנק ישראל ומשרד האוצר פרסמו הודעה משותפת בפברואר 2014, המזהירה מפני סיכוני השקעה וכן על הסכנות הנשקפות למטבעות הדיגיטליים ככלי להונאה, הלבנת הון ומימון טרור. עם זאת, לשכת עורכי הדין בישראל קבעה באוגוסט 2013, כי "התשלום היחידי של עורכי הדין" הוא אמצעי תשלום הולם, ואישר את חבריו לקבלו.

לסיכום

הביטקוין הוא מטבע חוקי, אמצעי תשלום חוקי עבור מוצרים, שרותים וכולי.

נכון להיום אפשר להשתמש בו כמעט בכל מקום ברחבי העולם.

עכשיו רק מה שנותר לנו לעשות זה להתחיל לקנות ולסחור במטבע הביטקוין.

מוכנים כבר להתחיל לסחור ולהרוויח?

מסחר בביטקוין
מסחר בביטקוין עם עמלות נמוכות