מה זה ביטקוין?

מה זה ביטקוין?

ביטקוין הוא מטבע דיגיטלי שנוצר ומוחזק בצורה וירטואלית \ אלקטרונית. אף אחד לא שולט בביטקוין, לאף מדינה אין שום קשר ישיר אליו והוא לא מושפע משום כלכלה מדינית. מטבעות הביטקוין אינם מודפסים כמו דולר או יורו - הם מיוצרים על ידי מחשבים שמבצעים את פעולת הכרייה ובכך מייצרים לעצמם עוד מטבעות ביטקוין.

 הם עושים זאת על ידי זה שהם פותרים אלגוריתמים מתמטיים בטכנולוגית ה-Blockchain.

 

התבלבלתם מעט? אל דאגה, המשיכו לקרוא..

מה עושה את מטבע הביטקוין שונה ממטבעות רגילים כמו שקל או דולר?

ביטקוין נכון להיום יכול לשמש לקניה של בתים, מוצרים וירטואליים, מכוניות ואפילו לרכוש מוצרים בסופר ממש כמו כל מטבע אחר.

עם זאת, המאפיין החשוב ביותר של הביטקוין והדבר שעושה את זה שונה מכסף קונבנציונלי הוא שמטבעות הביטקוין מבוזרים, אף מוסד \ מונופול אינו שולט ברשת הביטקוין, זה מעניק נוחות למשקיעים בכך שהם יודעים ששום בנק או מדינה אינם שולטים במטבע הזה ובשל כך הוא לא מושפע מחובות, שינויים דרסטיים של המשק וכו'.

 

מי יצר את הביטקוין?

מפתח תוכנה \ קבוצה בשם סאטושי נקמוטו יצר\ו את מטבע הביטקוין כמערכת תשלום אלקטרוני המבוסס על הוכחה מתמטית. הרעיון היה לייצר מטבע עצמאי שניתן לשימוש בכל רשות, הניתן להעברה אלקטרונית, פחות או יותר באופן מיידי, עם דמי עסקה נמוכים מאוד - עד היום אין הודעה רשמית למיהו סאטושי נקמוטו כך שנשאיר זאת כרגע בגדר שאלה מעניינת שכנראה התשובה לה תגיע בעתיד המוקדם או המאוחר.

 

מי מדפיס את הביטקוין?

תשובה חד משמעית - אף אחד. הביטקוין אינו מודפס באופן פיזי על ידי בנק מרכזי המייצר כללים משלו שאינם ידועים לרוב לכלל האוכלוסייה. 

במקום זאת, הביטקוין נוצר דיגיטלית על ידי מחשבים חזקים שביחד בונים רשת שפותרת נוסחאות מתמטיות. רשת זו עושה עסקאות וירטואליות ומשתמשת בביטקוין כמטבע שלה.

 

האם ניתן לייצר ביטקוין ללא הגבלה?

התשובה היא לא. לפי החוקים המתמטיים והאלגוריתמיים הוירוטאליים של המטבע, יהיו בעולם בסך הכל כ21 מיליון יחידות ביטקוין. נכון להיום רק כ-80% מהיחידות קיימות.

בנוסף לדרך ייצור הביטקוין, את המטבע ניתן לרכוש בחלקים כמו עשירית הביטקוין או מאית הביטקוין - משמע שאין צורך להחזיק במטבע אחד שלם (או יותר), אלא ניתן להחזיק בחלק ממנו.

על מה הביטקוין מבוסס?

מטבע קונבנציונלי כבר מבוסס על זהב או כסף. תאורטית, ידעתם שאם אתם נותנים דולר בבנק, אתם יכולים לקבל קצת זהב בחזרה (אם כי זה ממש קורה בפועל). אבל ביטקוין אינו מבוסס על זהב אלא על רשת מחשבים שתומכים אחד בשני בפתירת נוסחאות מתמטיות, דבר הגורם לאבטוח המערכת ולייעולה.

 

הביטקוין מבוסס על נוסחאות מתמטיות

ברחבי העולם, אנשים משתמשים בתוכנות מחשב לייצור הביטקוין כדי לפתור את אותן הנוסחאות. הנוסחה המתמטית זמינה באופן חופשי, כך שכל אחד יכול לבדוק ולהריץ אותה על המחשב האישי שלו.

בנוסף, התוכנה בנויה כקוד פתוח, כלומר, כל אחד יכול לבצע בדיקות כדי לוודא שהוא עושה את מה שהוא אמור.

 

מהם המאפיינים של הביטקוין?

למטבע הווירטואלי יש כמה תכונות שמבדלות אותו  (מייחדות) מהמטבעות הממשלתיים.

1.הביטקוין אינו משויך לשום גורם

רשת הביטקוין אינה נשלטת על ידי רשות מרכזית אחת. כל מכונה חוצבת מטבעות ביטקוין ומעבדת עסקאות וכך מהווה חלק מהרשת, כולם ביחד גורמים לכך לעבוד ללא שום התערבות של החלטות אנוש. כלומר, בתיאוריה, רשות מרכזית אחת לא יכולה להתעסק עם המדיניות המוניטרית ולגרום להתמוטטות - או פשוט להחליט לקחת מהם את הסיביות, כפי שבנק מרכז אירופה החליט לעשות בקפריסין בתחילת 2013.

2. קל להתחיל

בנקים רגילים גורמים לאדם לעבור סערה שלמה מלאה בניירות ואישורים רק כדי לפתוח חשבון בנק פשוט. בנוסף לכך הגדרת חשבונות סוחרים לתשלום היא משימה קשה בפניה, עם המון ביורוקרטיה. עם זאת, ניתן להתחיל לסחור, לקנות או למכור מטבעות ביטקוין בלי ניירת או בירוקרטיה רבה.

3.אנונימיות

ובכן, סוג של. משתמשים יכולים להחזיק כתובות ביטקוין מרובות, והם אינם מקושרים לשמות, כתובות או פרטים אישיים מזהים אחרים. למרות זאת…

4.שקוף לחלוטין

מערכת הביטקוין מאחסנת ושומרת את כל הפרטים של כל עסקה שקרתה אי פעם ברשת בגרסה ענקית של ספר ראשי, הנקרא Blockchain.

אם יש לכם כתובת ביטקוין בשימוש ציבורי, כל אחד יכול לדעת כמה מטבעות ביטקוין מאוחסנים בכתובת זו, אך לא ניתן לדעת למי הכתובת משויכת.

ישנם עוד אמצעים כדי להגביר את האנונימיות של כתובת הביטקוין. לדוגמה, לא לרכוש מאותה כתובת כל הזמן ולא להעביר כמות גדולה של מטבעות בהעברה אחת.

5.עמלות נמוכות

הבנק עשוי לחייב בסכומים אסטרונומים עבור העברות בינלאומיות (לפעמים זה אפילו תלוי ביד הגורל, זאת אומרת שרק לאחר שתשלחו את הכסף תדעו כמה עלתה ההעברה בפועל) - ביטקוין לעומת זאת, בעל עמלות נמוכות בהשוואה לבנקים (תלוי במהירות ההעברה - נע בין סנטים לדולרים).

6. מהירות

שליחת ביטקוין מתבצעת באותו הרגע במהירות. ניתן לשלוח מטבעות מצד אחד של העולם לצד השני בלחיצת כפתור אחת וזה ייקח זמן קצר מאוד (בין שניות בודדות ל10 דקות, תלוי בכמות ההעברות שמתבצעת באותם רגעים. הרוב המוחלט של ההעברות - מספר שניות בודדות.

7. אי אפשר לבטל עסקה

ברגע שמטבעות הביטקוין נשלחים מחשבון אחד לשני אין אופציה לבטל עסקה או לקבל אותם חזרה אלא אם כן הצד המקבל מחזיר אותם.

 

אז יש כאן תאוריה והרבה דברים שאולי עדיין לא ברורים. היופי שתוך למידה קצרה תוכלו כבר ללמד את חברים שלכם על מטבע הביטקוין ולהראות להם איך השקעתם בו. אנחנו כאן כדי להסביר בנוחות ובצורה הטובה ביותר, איך ניתן לייצר כסף מהמטבע הווירטואלי הזה.

להמשך קריאה על איך לקנות ביטקוין לחצו כאן.

למידע נוסף על התחום, דף המידע לרשותכם.

מסחר בביטקוין בישראל

  כתבות בנושא

קניה של ביטקוין באשראי
מסחר בביטקוין
מסחר לישראלים בזול