מסחר לישראלים בזול

מה זה בעצם בלוקצ'יין?

אחרי שהבנו מה זה ביטקוין ומה זה איטריום אנחנו צריכים להבין על איזה מערכת ואיזה רשת הם עובדים.

 

אם נסתכל על המערכת הזאת בצורה קצת אחרת, היא לא כל כך שונה מאתר ויקיפדיה שאנחנו מכירים.

עם מערכת ה-Bloackchain אנשים יכולים לכתוב קודים ולהכניס אותם למערכת ואחרים יכולים לצפות בהם, לשלוט בהם ולעדכן אותם.

כמו אתר ויקיפדיה, אדם מכניס תוכן, אחרים שולטים ועורכים ואנחנו יכולים לקרוא ולעיין, הרעיון הוא שאף אחד פרטי אינו שולט במידע הזה.


נרד לשורש העניין, ההבדלים שהופכים טכנולוגית הblockchain לייחודית נהיו ברורים יותר. בעוד ששניהם (הבלוקצ'יין וויקיפדיה) מופעלים ברשתות מבוזרות (האינטרנט), ויקיפדיה בנויה ל-WWW באמצעות מודל רשת שרת-לקוח.
משתמש (לקוח) עם הרשאות המשויכות לחשבון שלו יכול לשנות את ערכי ויקיפדיה המאוחסנים בשרת מרכזי.
בכל פעם שמשתמש ניגש לדף ויקיפדיה הוא יקבל את הגרסה המעודכנת של 'עותק מאסטר' של אותו ערך ויקיפדיה. השליטה באתר נשארת עם מנהלי ויקיפדיה המאפשרים גישה והרשאות להישמר על ידי רשות מרכזית.

מחשב מתחבר לשרת
מחשב פרטי מתחבר לממסד נתונים

עמוד השדרה הדיגיטלי של ויקיפדיה דומה למסדי הנתונים המוגנים והמרוכזים של ממשלות או בנקים או חברות הביטוח. השליטה על מאגרי מידע מרכזיים מוטלת על בעליהם, כולל ניהול עדכונים, גישה והגנה מפני איומים קיברנטיים (האקרים).

מסד הנתונים המופץ שנוצר על ידי טכנולוגית הBlockchain בעל עמוד שדרה דיגיטלית שונה מהותית. זוהי גם תכונה בולטת וחשובה ביותר של הטכנולוגית הBlockchain.

"עותק מאסטר" של ויקיפדיה נערך בשרת וכל המשתמשים רואים את הגרסה החדשה. במקרה של Blockchain, כל צומת ברשת מגיע לאותה מסקנה, כל אחד מעדכן את הרשומה באופן עצמאי, כאשר הרשומה הפופולרית ביותר הופכת להיות הרשומה הרשמית.

עסקאות משודרות, וכל צומת יוצרת גרסה משלה של אירועים


זה הבדל שעושה את טכנולוגיית ה-blockchain לכל כך שימושית - הוא מייצג חדשנות ברישום מידע והפצה ומבטל את הצורך של צד אמין כדי להקל על מערכות יחסים דיגיטליות.
עם זאת, טכנולוגיית ה-blockchain, עם כל היתרונות שלה, היא לא טכנולוגיה חדשה.
זהו שילוב של טכנולוגיות מוכחות ליישם בצורה חדשה. זה בעצם שילוב מסוים של שלוש טכנולוגיות (האינטרנט, קריפטוגרפיה (מטבעות ווירטואליים) ומפתח פרטי-פרוטוקול תמריץ).

 

התוצאה היא מערכת אינטראקציות דיגיטליות שאינה זקוקה לצד שלישי אמין. העבודה של אבטחת היחסים הדיגיטליים היא מבטיחה - מסופקת על ידי ארכיטקטורת הרשת האלגנטית, הפשוטה אך החזקה של טכנולוגיית ה-Bloackchain.

 

הגדרת אמון דיגיטלי


אמון הוא שיקול דעת שמבוסס על סיכונים בין צדדים שונים. בעולם הדיגיטלי, קביעת אמון לעתים קרובות מסתכמת בהוכחת זהות (אימות) והוכחת הרשאות.

במילים פשוטות יותר, אנחנו רוצים לדעת, 'אתה מי שאתה אומר שאתה?' ו 'האם אתה מורשה לעשות את מה שאתה מנסה?'

במקרה של טכנולוגית הBlockchain, מפתחי הקריפטוגרפיה מספקים כלי בעלות בעלי עוצמה רבה אשר ממלאים את הדרישות לאימות. החזקת מפתח פרטי היא הבעלות וזה גם חוסך מאדם את הצורך לחלוק מידע אישי. עבור ברוקרים או חברות מט"ח כאלה ואחרות צריכים לחשוף יותר פרטים אישיים ממה שניתן היום בעזרת טכנולוגיה זו.

האימות אינו מספיק (אישור שיש מספיק כסף, שידור סוג העסקה הנכון וכו')- צריך רשת מבוזרת, peer-to-peer כנקודת התחלה. רשת מבוזרת מפחיתה את הסיכון לשחיתות או לכשל מרכזי.
רשת מבוזרת זו חייבת להיות מחויבת גם לשמירת רשומות ואבטחה של רשת העסקאות.


אימות ואישור המסופקים בדרך זו מאפשרים אינטראקציות בעולם הדיגיטלי ללא הסתמכות על אמון. היום, יזמים בתעשיות ברחבי העולם תורמים ומפתחים את כל המערכת הזו. Bloackchain מתוארת לעתים קרובות כעמוד השדרה עבור עסקאות ברחבי האינטרנט, את בסיסו של האינטרנט.

למעשה, הרעיון שמתפתח בקריפטוגרפיה וספרי חשבונות משותפים יכולים לתמרץ את המשתמשים כדי לאבטח את היחסים הדיגיטליים ולהגדיר אותם באופן רשמי.

כולם, מממשלות ועד לחברות גדולות, בנקים, מנסים וחלקם אפילו בונים את המערכת הזאת.

אימות ואישור, חיוניים לעשות עסקאות דיגיטליות. הם נקבעים כתוצאה של Blockchain - שרשרת תהליכים שמביאה לאישור \ אי אישור סופיים באופן מהיר, טכנולוגי ואמין.

מסחר בביטקוין
קניה של ביטקוין באשראי