למה להשתמש בביטקוין?

אחרי שהבנו מה זה ביטקוין אנחנו צריכים לדעתם למה כדאי להחזיק \ להשתמש בו, במדריך הזה הבאנו מספר נקודות על יתרונות השימושים בביטקוין.

הביטקוין מהיר


כאשר אנו מפקידים צ`ק בבנק שלנו, הבנק לעיתים קרובות יחזיק את הכסף הזה במשך כמה ימים טובים. זה קורה כי הם לא יודעים אם ניתן לפדות את הצ'ק.

באופן דומה, העברות בנקאיות בינלאומיות יכולות להימשך זמן רב יחסית. עסקאות ביטקוין, לעומת זאת, הן בדרך כלל הרבה יותר מהירות.


עסקאות הביטקוין יכולות להיות מידיות אם הן עסקאות "אישור אפס" - הסוחר לוקח על עצמו את הסיכון של קבלת עסקה שטרם אושרה על ידי ה-Blockchain. לחלופין, הם יכולים לקחת סביב 10 דקות ואפילו יותר אם והסוחר דורש אישור עסקה, זה מהיר בהרבה מאשר כל העברה בנקאית.

 

עסקאות הביטקוין זולות


עסקאות כרטיס האשראי שלנו מידיות? ובכן, זה נכון. אבל אנחנו משלמים על הזכות הזו ולפעמים גם לא מעט. בביטקוין העמלות הן ממש נמוכות ולפעמים אפילו לא קיימות, תלוי בבנאדם שאתם קונים או מוכרים לו ובפלטפורמה בה משתמשים (כמובן שיש צורך להתחשב גם בביקוש באותה המדינה או במחיר).

כתבות בנושא     

מה זה ביטקוין ואיך הוא עובד

ממשלות לא יכולות להשתלט עליו


זוכרים מה קרה בקפריסין במרץ 2013? הבנק המרכזי רצה לקחת בחזרה פיקדונות לא מבוטחים של יותר מ- 100,000$ כדי לסייע להגדיל את ההון העצמי, מה שיצר תסיסה ענקית באוכלוסייה המקומית. במקור הם רצו לקחת אחוז פיקדונות נמוך יותר ולהפקיד ישר לחיסכון המשפחה. דבר זה לא יכול לקרות עם ביטקוין בגלל שהמטבע מבוזר -מאובטח ואנחנו הבעלים שלו. אין סמכות מרכזית המחליטה על המטבע ולכן הבנק \ המדינה לא יכולים לבצע שינויים בו.

 

אין Chargeback


לאחר שנשלח מטבעות ביטקוין, לא ניתן להחזירם. אדם ששלח ביטקוין לא יכול לנסות להחזיר אותו ללא הסכמת הנמען. על ידי כך קשה יותר לבצע סוג של הונאה שאנחנו רואים לעתים קרובות עם כרטיסי אשראי שבו אנשים מבצעים רכישה ולאחר מכן יוצרים קשר עם חברת כרטיסי האשראי לבצע Chargeback.

 

אי אפשר לגנוב בשום צורה את אמצעי התשלום שלנו


רוב הרכישות המקוונות (אונליין) כיום מתבצעות באמצעות כרטיסי אשראי, אך בשנות העשרים והשלושים, כאשר הופיעו המבשרים הראשונים לכרטיסי האשראי, האינטרנט עדיין לא נברא. כרטיסי אשראי מעולם לא היו אמורים להיות בשימוש מקוון (אונליין).

טפסים מקוונים דורשים מאיתנו להזין את כל המידע הסודי שלנו (מספר כרטיס האשראי, תאריך התפוגה ומספר בגב הכרטיס) לטופס אינטרנטי. קשה לחשוב על דרך בטוחה פחות לעשות עסקים ברשת. זו הסיבה שמספרי כרטיסי האשראי ממשיכים להיגנב, יש סביב גניבות אלה תעשייה שלמה.

 

עסקאות ביטקוין, לעומת זאת, לא דורשות מאיתנו לוותר על המידע הסודי שלנו. הטכנולוגיה משתמשת בשני מפתחות: מפתח ציבורי ומפתח פרטי.

כל אחד יכול לראות את המפתח הציבורי (שהוא בעצם כתובת הביטקוין שלנו), אבל המפתח הפרטי שלנו הוא סודי. כאשר אנחנו שולחים ביטקוין, אנחנו בעצם חותמים על העסקה על ידי שילוב של המפתחות הציבוריים והפרטיים יחדיו וכך בעצם זה יוצר אישור שמוכיח כי העסקה הגיע מאיתנו. כל עוד אנחנו לא עושים שום דבר טיפשי כמו לפרסם את המפתח הפרטי שלנו לכולם, אנחנו בטוחים.

כמובן שישנם ניסיונות רבים ע"י שימוש באפליקציות מרמה, אתרים המבטיחים תשואה בהעברת ביטקוין אליהם ורווחים נאים - תמיד נצטרך ללכת בדרך הבטוחה, לקרוא ולהבין איפה כדאי לאכסן (ארנקי ביטקוין) ואיפה לבצע רכישה \ מכירה או מסחר.

לא אינפלציוני


הבעיה עם מטבעות שמוכרים על ידי מדינות היא שהממשלה יכולה להדפיס כמה מטבעות שרק בא לה וזה מה שנעשה לעתים קרובות. אם אין מספיק דולרים בארה"ב כדי לשלם את החוב הלאומי, אז השירות הפדרלי יכול פשוט להדפיס יותר. אם המשק מתרברב, הממשלה יכולה לקחת כסף חדש ולהכניס אותו לכלכלה באמצעות תהליך מפורסם המכונה "הקלה כמותית". זה גורם לערך של המטבע לרדת.

 

ובהסבר פשוט יותר - אם ממשלת ישראל למשל פתאום מכפילה את מספר השקלים במחזור, אז זה אומר שיש שני שקל איפה שהיה רק שקל אחד. מי שהיה מוכר בר שוקולד עבור שקל יצטרך להכפיל את המחיר כדי להפוך אותו שווה כמו שהיה בעבר, כי שקל אחד פתאום שווה רק לחצי ממה שהיה שווה לפני כן,זה נקרא אינפלציה וזה גורם למחיר של סחורות ושירותים לגדול.

אינפלציה יכולה להיות קשה לשליטה והיא יכולה להפחית את כוח הקנייה של אנשים. הביטקוין לעומת זאת, נועד להיות מוגבל במספרו, רק כ- 21 מיליון ייוצרו אי פעם במפרט המקורי. משמעות הדבר היא כי לאחר מכן כמות הביטקוין לא תגדל, כך שהאינפלציה לא תהווה כל בעיה. למעשה, דיפלציה - שם מחיר הסחורות והשירותים נופל - סביר יותר בעולם הביטקוין.

 

פרטיות כמו שאנחנו רוצים


לפעמים, אנחנו לא רוצים שאנשים ידעו מה רכשנו. הביטקוין הוא מטבע פרטי יחסית. מצד אחד, הוא שקוף - הודות ל-Blockchain כולם יודעים כמה כתובת ביטקוין מסוימת מכילה בתוכה, הם יודעים מאין באו העסקאות האלה, ולאיפה הן נשלחות. מצד שני, בניגוד לחשבונות בנק קונבנציונליות, אף אחד לא יודע מי מחזיק בכתובת הביטקוין הספציפית הזאת.

זה כמו שיש ארנק שקוף, כל אחד יכול להסתכל בתוכו, אבל אף אחד לא יודע של מי הוא. עם זאת, ראוי לציין כי אנשים המשתמשים בביטקוין שלא בצדק מסתכנים וקל יותר לזהות אותם באינטרנט.

 

אין צורך לסמוך על אף אחד


במערכת הבנקאות הקונבנציונלית, אנחנו צריכים לסמוך על אנשים כדי לטפל בכסף שלנו כראוי לאורך כל הדרך. לדוגמה, אנו צריכים לסמוך על הבנק בו אנו נמצאים. ייתכן שיהיה עלינו לבטוח במעבד תשלומים של צד שלישי. לעתים קרובות אנחנו צריכים גם לסמוך על הסוחר או החנות.

ארגונים אלה דורשים ממך מידע חשוב ורגיש.

בגלל שמערכת הביטקוין מבוזרת לחלוטין, אנחנו לא צריכים לתת אמון באף אחד כאשר משתמשים בה. כאשר אנחנו מבצעים עסקה, היא חתומה דיגיטלית, ומאובטחת. הסוחר לא צריך אפילו לדעת מי אנחנו, אלא אם כן נספר להם.

 

אנחנו הבעלים היחידים


אין מערכת מזומנים אלקטרונית אחרת שבה החשבון שלנו אינו בבעלות מישהו אחר. נקח לדוגמה את PayPal - אם החברה מחליטה מסיבה כלשהי שבחשבוננו נעשה שימוש לרעה, יש לחברה את הכוח להקפיא את כל הנכסים המוחזקים בחשבון, ללא התייעצות מוקדמת איתנו.

אחר כך לפתור את זה, זה כאב ראש אטומי בשבילנו. במקרה של ביטקוין אנחנו הבעלים של המפתח הפרטי ושל המפתח הציבורי המתאים, שביחד מרכיבים את כתובת הביטקוין.

אף אחד לא יכול לקחת את זה מאיתנו (אלא אם כן אנחנו מאבדים את זה בעצמנו).

 

אנחנו מייצרים את הכסף שלנו


למרות ההתקדמות המדהימה של טכנולוגיית הדפסה צבעונית במשרד הביתי, רוב הממשלות הלאומיות נוקטות במבט עקום למדי של הפקת כסף בעצמנו אבל לעומת זאת מערכת הביטקוין מעודדת את זה וגם מתגלמת את אלה שמצליחים לכרות את מטבעות הביטקוין.

אנחנו בהחלט יכולים לקנות ביטקוין אבל גם ניתן לייצר אותם באופן עצמאי!

מדריך על כרית(יצור) ביטקוין ניתן למצוא כאן.

  כתבות בנושא

מסחר בביטקוין עם עמלות נמוכות
קניה של ביטקוין באשראי
מסחר בביטקוין